Podatnik zwrócił się do dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z zapytaniem czy przy przedawnionych roszczeniach powstaje obowiązek podatkowy.
Z powodu trudności finansowych podatnik nie spłacił zaciągniętego wcześniej kredytu. Bank sprzedał należność firmie windykacyjnej, która wystąpiła o egzekucję świadczenia. Podatnik podniósł jednak w toku procesu zarzut przedawnienia. Z cywilnego punktu widzenia, zarzut ten powoduje, że roszczenie istnieje, ale nie może być dochodzone. W interpretacji indywidualnej z dnia 15 maja 2017 r. w sprawie 0112-KDIL3-1.4011.38.2017.2.KF zostało stwierdzone, że w takiej sytuacji po stronie podatnika powstaje przychód i z tego względu podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku dochodowego. Fiskus zatem nie potwierdził stanowiska podatnika, że po jego stronie nie powstało przysporzenie majątkowe i z tego względu, nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Zdaniem organu przychód po stronie podatnika powstaje w momencie upływu terminu przedawnienia. Przedawnienie roszczenia nie chroni zatem przed podatkiem dochodowym.
Zdaniem organu zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Organ stoi na stanowisku, iż użycie przez ustawodawcę sformułowania „w szczególności” wskazuje, że katalog przychodów z innych źródeł jest katalogiem otwartym. W konsekwencji przysporzenia majątkowe, nie wymienione w pozostałych źródłach przychodu, będą objęte dyspozycją przepisu art. 20 ust. 1 pdof i podlegać będą opodatkowaniu. W konsekwencji jeżeli podatnik podnosi zarzut przedawnienia roszczenia musi liczyć się z tym, że dla organu podatkowego „osiąga realne przysporzenie majątkowe, które - jako przychód z innych źródeł - podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym”.